Telefon : 0252 614 11 15
Faks : 0252 614 57 91
E-Posta :
Öneri Şikayet Kutusu
Üye Anket Formu
Fethiye

“Tüccar; milletin emeği ve üretimi kıymetlendirmek için; eline ve zekasına emniyet edilen ve bu emniyete liyakat göstermesi gereken adamdır.

M.K.Atatürk”

 
Babadağ Teleferik Projesi İhale Dosyalarını İndirmek İçin Tıklayınız
 
BİZE DANIŞIN
fto İş Sağlığı ve Güvenliği
soru sorun>>
fto GEKA, Hibe Ve Teşvikler
soru sorun>>
fto Ticaret Sicil İşlemleri
soru sorun>>
fto Sektörel Sorunlar
soru sorun>>
fto Dış Ticaret
soru sorun>>
 
E-Posta Duyuru
Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası ile ilgili duyurulardan haberdar olabilmek için E-Posta duyuru listemize katılın.
 
Etkinlik Takvimi
   
Sanal Fuar
 
Sanal Fuara Katılın & Gezin
 
 
Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası Projeleri
Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası Hizmetleri
 
 
Web Sayfamızı Beğeniyor Musunuz?
 
 

Başkan

Değerli Üyelerimiz;

Dünyayı etkisi altına alan Covid-19 virüs salgınının hızla yayılmasıyla birlikte 2020 yılı pandemi yılına dönüştü. Salgının önlenmesi için alınan tedbirler, tüm Türkiye gibi bölgemizde de ticari ve sosyal hayatı durdurdu.

İş dünyamızın aktörleri, ticaret erbabımız, sanayicimiz, ihracatçımız, bir taraftan hızla yayılan ve halk sağlığını tehdit eden Covid-19 ile mücadele kapsamında alınan önlemleri uygularken diğer taraftan birlikte ekonominin çarklarının döndürme gayreti içinde oldu. Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası olarak biz de üst kuruluşumuz Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği önderliğinde Covid-19 küresel salgını (pandemi) sürecinde dünyadaki ve ülkemizdeki gelişmeleri, üyelerimiz adına yakından takip ettik ve üyelerimizi kesintisiz bilgilendirdik. Ekonomiye ilişkin alınan tüm bu tedbirleri an ve an takip ederek, web sitemiz, sosyal medya hesaplarımız ve SMS ile üyelerimize bilgi verdik.

Üyelerimizin bu süreçten en az zararla çıkması için yaşanan gelişmeleri günü gününe takip etmenin yanı sıra üyelerimizle temasa geçerek, yaşadıkları sorunları ve beklentilerini aldık. Üyelerimizden bize ulaşan sorun ve önerileri bekletmeden anında üst kuruluşumuz TOBB aracılığıyla ilgili kurum ve kuruluşlara ilettik. Video konferans üzerinden gerçekleştirilen toplantılarda FTSO üyelerinin sorun, talep ve önerilerini TOBB Başkanımız M. Rifat Hisarcıklıoğlu'nun aracılığıyla birebir ilgili bakanlarımıza aktardık.

Odalarımız ve üst kuruluşumuz TOBB bu süreçte sanayicinin, ticaret erbabının küçük esnafın hatta işçinin sesi oldu. Bu sesin ilgili makamlar tarafından duyulmasını sağladı ve böylece ekonominin çarklarının dönmesi için gereken tedbirler uygulamaya alındı. Yine salgınla ilgili süreçten istifade ederek bazı ticari ürünlerde haksız fiyat artışı yapıldığına ilişkin Odamıza ulaşan şikâyetleri üzerine, harekete geçerek, söz konusu işletmeler hakkında disiplin mekanizmalarımızı çalıştırdık. Vatandaşımızı mağdur edenlere karşı sessiz kalmadık ve haksız kazanç sağlamaya çalışan firmalar hakkında işlem başlattık.

Pandemi süreci öncesi bölge olarak 2020 Turizm sezonu hedeflerimiz vardı. Bölgemizin tanıtımı için dijital dünyadaki tanıtımların yanı sıra uluslararası düzeydeki fuarlara paydaşlarımızla birlikte katılım sağlayarak tanıtım atağı yapmayı planlamıştık. Yılın ilk uluslararası fuarı olan 15-19 Ocak 2020 tarihleri arasında Hollanda’da gerçekleştirilen Utrecht Seyahat ve Turizm Fuarında ve Şubat ayındaki EMITT fuarında bölgemizi etkili şekilde tanıttık. Almanya (Berlin) Rusya (Moskova) İngiltere (Londra) ve Çin fuarlarına hazırlanıyorduk ki Covid-19 salgını nedeniyle fuarlarla birlikte hepsi iptal oldu. Hiç kuşkusuz ki bölgemiz ekonomisi açısından bu süreçte yarası en zor sarılacak sektörümüz turizm sektörü.

Şimdi yeni bir dönemdeyiz, “Yeni Normal” adı verilen bu süreci iyi yönetebilirsek 2020 turizm sezonu en az hasarla atlatacağımıza inanıyorum. Belki hedeflediğimiz gibi bol kazançlı bir yıl olmayacak ama sağlık her şeyin başı. Doğru bilgilendirme ile maske, sosyal mesafe ve hijyen kurallarına uyarak salgını kontrol altında tutabilirsek, çok daha iyi günlerin bölgemizi ve ülkemizi beklediğine inanıyorum. Bölgemiz, ülkemiz ve tüm dünya için hayatın en kısa zamanda normale dönmesini diliyorum.

Saygılarımla,

OSMAN ÇIRALI

FTSO Yönetim Kurulu Başkanı

 Web Tasarım Birdenbire Tüm hakları Fethiye Ticaret ve Sanayi  Odası'na aittir. İzinsiz alıntı yapılamaz. ©2007