Başkanın Mesajı - Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası
Loading...

Başkanın Mesajı

Değerli Üyelerimiz, 

Küresel salgın sürecinde 1 Haziran’da başlayan normalleşme dönemi ve aşı ile birlikte açılan turizm sezonuna umutlu başladık. Ancak İngiltere’nin, ülkemizi kırmızı listeden 17 Eylül'de yani sezon sonunda çıkarması nedeniyle 2021 yaz sezonu bölgemiz için kayıp bir sezon oldu. Yaz aylarında İngiltere pazarından bölgemize gelmesi beklenen 1.5 milyon turist gelemedi. Tam iç pazara yöneldik, bu kez de Muğla genelinde üst üste çıkan yangınlar turizmi olumsuz etkiledi. Diğer taraftan Türkiye'nin kırmızı listeden çıkmamaza rağmen İngiltere’den beklediğimiz turist gelmedi. Dalaman Havalimanı verileri de İngiltere’den bölgemize gelen misafir sayısı beklenenin çok altında olduğunu gösteriyor. Pandemi öncesinde yılda 3 milyon 300 bin turist ağırlayan Muğla, bu yıl 9 ayında sadece 908 bin yabancı turist ağırladı. Yılsonuna kadar bu rakamın 1 milyonu geçmesi bekleniyor. Bu yıl Muğla’ya en fazla turist 256 bin 475 kişi ile Ukrayna’dan gelirken, 241 bin 339 turist Rusya’dan, 78 bin 291 turist Polonya’dan, 71 bin 367 turist Almanya’dan geldi. Bu turizm sezonunda yaşadıklarımız tek bir ülkeye bağımlı olmanın yanlışlığını bir kez daha yaşayarak öğrendik. 

Bölgemiz 2019 yılı sonundan itibaren Thomas Cook’un iflasıyla başlayan, pandemi yasaklar, kapanmalar ve orman yangınlarıyla geçen son 2 yılda üye işletmelerimiz, önceki yaralarını saramadan başka bir krizle karşı karşıya kaldı. Özellikle turizm sektöründe ve bağlı sektörlerdeciddi bir nakit sıkıntısı yaşanıyor. FTSO olarak pandemi sürecinde üyelerimizin en önemli talebi olan ve finansman ihtiyacına çözüm bulma girişimimiz doğrultusunda 2020 ve 2021 yıllarında 2 kez TOBB Nefes Kredisi ve onun yanında da KGF destekli krediler devreye alındı. Tüm kaynaklarımızı üyelerimiz için seferber ettik ve 2020 ve 2021 yıllarında toplam 428 üyemize, 33 milyon 64 bin 500 lira kredi kullandırıldı.

2021 sezonu kısıtlamalardan etkilenmeyen birkaç sektör hariç turizm başta olmak üzere tüm üyelerimiz için kayıp bir yıl oldu. Son iki yılda üst üste olumsuzlukların yaşandığı dönemde ilk günden itibaren üyelerimizin yanında olduk, alınan tedbirleri an ve an takip ederek üyelerimizi bilgilendirdik. Yaşadıkları sıkıntıları yakından takip ederek, çözümü için ilgili makamlara ulaştırdık. Sadece salgın döneminde üyelerimizin sorunlarını ve taleplerini ilettiğimiz video konferans ve yüz yüze katılım sağladığımız 15 toplantıda toplam 70 sorun ve talebi ilgili mercilere ilettik.

Tüm bu olumsuzlıkların yanı sıra güzel gelişmeler de oluyor. Odamızın prestij projesi olan Babadağ Teleferik Projesi Haziran ayı itibariyle hizmete açıldı. Babadağ Teleferik bölgemize yeni bir değer daha kattı.  Babadağ Teleferik ile bölgemize gelen misafirlerimiz, Ölüdeniz manzarası eşliğinde 20 dakikada 1700 rakımlı Babadağ’a çıkabiliyor.

Dünyanın en iyi yamaç paraşütü merkezleri arasında gösterilen Babadağ, adrenalin tutkunu yerli ve yabancı çok sayıda turiste ev sahipliği yapmaya devam ediyor. Odamızın prestij projesi olan teleferiğin de devreye girmesiyle marka değeri artan Babadağ’dan Eylül sonu itibarıyla 104 bin 805’i tandem 14 bin 641’i single olmak üzere toplam 119 bin 446 kişi eşsiz Ölüdeniz manzarasıyla yamaç paraşütüyle atlayış yaptı.

Diğer taraftan yamaç paraşütünün daha güvenli yapılabilmesiyle amacıyla Odamızın iştiraki FGB’nin Tandem Yamaç Paraşütü Mesleki Yeterlilik Belgelendirme Merkezi olarak da hizmet vermesine dair çalışmalarımız kararlılıkla sürüyor. FGB önemli bir aşamayı daha başarıyla tamamlayarak Türk Akreditasyon Kurumu tarafından akredite edildi. Hedefimiz tandem yamaç paraşütü mesleğini ehil olan pilotların yapmasını sağlamak. Çalışmamız tamamlandığında Tandem Yamaç Paraşütü Mesleki Yeterlilik Belgesi olmayan pilotlar, Babadağ’dan ticari uçuş gerçekleştiremeyecek.

Oda olarak bölgemizin değerlerine sahip çıkıyoruz. İlk coğrafi işaretli değerimiz Seydiler Kilimi’nin ardından Odamızın da desteği ile Fethiye Belediyesince alınan Kaya Halısı ve Üzümlü Dastarı’nı Odamızın girişimleriyle alınan Çifte Kavrulmuş Fethiye Tahini ve Kaya İnciri takip etti. Böylece coğrafi işaretli ürün sayımız 5 oldu. Hedefimiz, bir taraftan coğrafi işaretli ürünlerimizin sayısını arttırırken diğer taraftan coğrafi işaret alan ürünlerimizi tanıtarak ekonomiye kazandırmak. 

Odamız, bölgemize katma değer sağlayacak birçok proje yürüttüyor. Daha önce Odamız tarafından 13 yılda 7 proje hazırlanırken, son 3 yılda üyelerimizin ihtiyaçlarına cevap vermek ve bölgemizin gelişimi amacıyla toplam 8 proje hazırladık. Çobanisa Mahallesi’nde yaklaşık 1200 dönümlük arazide 400 milyon TL yatırımla hayata geçirilecek ve ilk aşamada 2 bin 500 kişiye istihdam sağlayacak Seydikemer Tarıma Dayalı İhtisas Süt Organize Sanayi Bölgesi Projesi’nin yanı sıra GEKA destekli Hedef Dış Ticaret Projesi, Fethiye Dış Ticaret İle Büyüyor Projesi, Fethiye ve Seydikemer Küçük Sanayi Sitesi Fizibilite Etüdü Projesi,  “Eko-Turizmin Farkındayız” Eğitim ve Danışmanlık Projesi, Dijital Pazarlama ve Sosyal Medya Yönetimi” Projesi, “Fethiye Sualtı Tarih Parkı” Projesi, Fethiye Fuar Alanı ve Kongre Merkezi Fizibilite Raporu’nu yürütüyoruz. Yine bölgemiz ticaretinin dışa açılması amcıyla Makedonya Türkiye Ticaret Odası (MATTO) ile kardeş oda ve işbirliği protokolü imzaladık.

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası olarak, üyelerimizle birlik ve beraberlik içinde, yerel ve bölgesel ortaklarımızla uyum içinde çalışarak üyelerimize ve bölgemize hizmet üretmeye devam ediyoruz.

Saygılarımla,

Osman ÇIRALI Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı