Sağlık Turizmi - Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası
Loading...

Sağlık Turizmi

Girmeler (Gebeler) Kaplıcası:

Muğla İline bağlı Seydikemer ilçesinin Girmeler Köyü’ndedir Şehir merkezine  38 Km. uzaklıktaki kaplıcanın şifalı sularının bileşiminde kükürt, sodyum klorür, demir, kalsiyum ve mağnezyum bulunmakta, cilt hastalıkları (sivilceler, yanık ve açık yaralar), romatizma, lumbago, siyatik, bağırsak enfeksiyonları, kadın hastalıkları, hemoroid, mide rahatsızlıkları ve kısırlığın tedavisinde yararlı olduğu bilinmektedir.​
Eski dönemlerden bu yana kullanılan üç ayrı mağaradaki termal kaynak, hem yöre halkına hem de turizme hizmet vermektedir.  Günübirlik turlarla gidilebildiği gibi, düzenli dolmuşlarla da ulaşım sağlanmakta olup, konaklama tesisleri de bulunmaktadır.


 

Sultaniye (Kapniç) Kaplıcası (Köyceğiz):

Muğla ili Köyceğiz ilçesine 6 km. uzaklıkta bulunan Sultaniye Kaplıcasının,  Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı döneminde  de Şifa Yurdu olarak hizmet ettiği, özellikle Roma döneminde 400 hastaya aynı anda hizmet verecek kadar gelişmiş ve çağın önemli bir şifa merkezi konumunda olduğu bilinmektedir. 

Kaynaklardan öğrenildiğine göre bu şifa yurdunun girişinde “Tanrılar adına buraya ölüm giremez” ibaresi yazılmıştır. Yakınındaki Ölemez Dağı da ismini bu kaplıcadan almıştır. Sultaniye Kaplıcasının suyu böbrek, karaciğer hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktadır


Gel Girme Çamur Banyosu:  

Köyceğiz Gölü’nün Dalyan Kanalı ile birleştiği noktaya yakın bir yerde bulunan çamur banyoları, yöreyi ziyaret edenlerin ilgi odağındadır.Güzellik çamuru olarak nitelenen malzeme vücuda sürüldüğünde,  teni yumuşatmakta, kırışıklıkları gidermektedir. Romatizma, bel fıtığı, siyatik gibi bazı hastalıklara iyi geldiği söylenmektedir. 

Fethiye’deki acentalar tarafından düzenlenen, Köyceğiz –Dalyan Turuna katılanlar, bu iki termal kaynaktan da yararlanabilirler.